Somalijski pirati na filmu

           Vedno kadar kakšen senzacionalen dogodek preplavi svetovne medije, so takoj za novinarji filmarji naslednji v vrsti in prežijo na vroč material za svoje filme. Ena izmed tem, ki je v zadnjih 3 letih preplavila filmski svet, je tista o somalijskih piratih. Med letoma 2012 in 2014 je bilo posnetih vsaj 7 bolj ali manj odmevnih filmov na to temo. Poglejmo, kako se je v tem času odvilo to romantično razmerje med filmom in pirati.

 

            Vse se je začelo leta 2005, ko so pomorske oblasti začele poročati o vse pogostejših napadih na ladje. Posadke so zato začele svojo pot mimo Somalije umikati vse dlje od obale, a so tudi pirati postajali vse pogumnejši in predrznejši ter so svoje napade izvajali vse globlje v mednarodnih vodah. Novice o tem so hitro obkrožile svet. Na vrhuncu leta 2011 je bilo izvedenih 150 napadov na mednarodne ladijske pošiljke, pogosto so bili izpostavljeni tudi v slovenskih medijih. Vsega skupaj je bilo v teh letih v roparskih napadih vpleteno do 5.000 piratov.

 

            Filmski studiji seveda niso čakali križem rok. Ko je leta 2010 izšla knjiga kapitana Richarda Phillipsa z naslovom A Captain's Duty je produkcijska hiša Sony Pictures takoj odkupila pravice za filmsko adaptacijo. K projektu so privabili režiserja Paula Greengrassa, avtorja realističnih filmov krize in katastrofe, kot sta Krvava nedelja (2002) in United 93 (2006). V vlogo naslovnega lika so privabili Toma Hanksa in s tem je bila globalna odmevnost filma zagotovljena. A čeprav ta film krasi Greengrassov značilni s suspenzom nabit slog z intenzivno uporabo tresoče kamere, pa je film ideološko zelo vprašljiv. Kot pogosto v ameriških filmih je tudi tu naslovni lik prikazan kot postavni belski heroj, pirati pa kot revni kripavi butci. Kapitan Phillips je sicer zanimiv film, ki je prvi razširil zgodbo o somalijskih piratih, a definitivno ni eden boljših Greengrassovih filmov.

 

            V času, ko je bil Kapitan Phillips še v snemanju (a se je o njem že na polno govorilo), je septembra leta 2012 na filmskem festivalu v Benetkah svojo premiero doživel danski film Ugrabitev (Kapringen). Gre za antipod Kapitana Philipsa: ista situacija, a prikazana na manj spektakularen, bolj umirjen način v tradiciji evropskega art filma. V njem igrata znana obraza danskega filma: Pilou Asbæk, čigar obraz poznamo iz serije Oblast (Borgen), ob njem pa Søren Malling iz Kraljevske afere (En kongelig affære, 2012). Film je napisal in režiral Tobias Lindholm, čigar delo tudi slovenski gledalci zelo dobro poznajo. Lindholm se je namreč v svet filma prebil, ko je z dvema filmoma v režisersko življenje vrnil Thomasa Vinterberga, zanj je namreč napisal tako Submarino (2010) kot tudi veliko evropsko uspešnico Lov (Jagten, 2012). Ugrabitev je film, ki bo dobro sedel zahtevnejšim gledalcem, ki ne padajo na ideološko sporne ameriške hollywoodske spektakle tipa Kapitan Phillips.

 

            Seveda so kmalu prišli tudi dokumentarci, ki so želeli nadgraditi izkrivljanje resničnih dejstev v fikcijskem filmu. Tu sta najprej bila dva: Stolen Seas (2012) in The Project (2013). Še bolj pa si bomo bržkone zapomnili najbolj nedavnega. Letos februarja je namreč premiero doživel film The Last Hijack (2014), delo nizozemsko-ameriškega dua Tommy Pallotta in Femke Wolting. Omenjena ustvarjalca sta bila prej znana kot producenta animirano-igranih filozofskih filmov Richarda Linklaterja, Prebujanje življenja (Waking Life, 2001) in Temačno zrcalo (A Scanner Darkly, 2006), tak kombiniran pristop pa sta zdaj uporabila tudi pri svojem lastnem filmu o piratih. The Last Hijack lahko vidimo kot žebelj v krsto filmom o piratih, saj ovrže vse senzacionalistične in akciji nagnjene filmske trditve na to temo. Režiserja sta film posnela iz nezadovoljstva nad dosedanjimi filmi o pomorskih roparjih, zato The Last Hijack v celoti pripoveduje iz perspektive pirata. Film na trezen način pove zgodbo o Mohamedu, resničnem bivšem piratu, ki ni noben butec ali nasilnež, temveč povsem običajen nasmejan fant, ki se prebija skozi vsakdan v Somaliji. Film je v celoti posnet v Somaliji, z resničnimi osebami, vse skupaj pa se bolj vrti o družinski zgodbi o tem, kako poskušajo v Afriki otrokom preprečiti ukvarjanje s kriminalom.

 

            The Last Hijack pa predstavlja tudi zrcalno sliko resničnega dejstva, da je piratstvo v somalijskem morju v močnem upadu. Dandanes število napadov dosega zgolj delček številk iz let 2009-2011, predvsem zaradi bolj učinkovitega sankcioniranja piratov s strani oblasti ter močnejših varnostnih ukrepov na ladjah, ki jemljejo pogum slabo oboroženim roparjem. Kljub temu je v nastajanju še en spektakularni akcioner na to temo – film z naslovom High Value Target bo v kina prišel šele čez kakšno leto ali dve. Vseeno lahko pričakujemo, da se bo tudi filmski trend pokrivanja te teme sedaj umiril, zato se z ogledom Ugrabitve v Kinu Metropoltudi sami odpravite v somalijsko morje, dokler je še nevarno!

 

Matic Majcen

comments powered by Disqus